FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

‘3 kıta ve 7 ülkede, adadan taşmış bir üniversite’

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Rektörü Prof. Dr. Kutsal Öztürk, Voice Of The Island’a konuştu. Öztürk GAÜ’nün uluslararası alandaki varlığı ve başarılarıyla ilgili bilgi verirken, çalışmaları hakkında da özel açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Kutsal Öztürk, GAÜ’nün Kıbrıs’ın kuzeyinde en çok burs veren üniversite olduğuna da dikkat çekerek, kendilerini öğrencileri, velileri ve çalışanlarıyla “GAÜ Büyük Ailesi” olarak tanımadıklarını da vurguladı.

Tünay MERTEKCİ

Öztürk: GAÜ, adadan taşan bir üniversitedir

GAÜ Rektörü Prof. Dr. Kutsal Öztürk, GAÜ’nün 34 yıllık geçmişine bağlı olarak, ilk üniversitelerimizden biri olduğunu ifade etti. GAÜ’nün gelişmesine bağlı olarak adadan taşan bir üniversite olduğuna dikkat çeken Öztürk, uluslararası ilişkilerde GAÜ’nün çok önemli çalışmalar yaptığını kaydetti. Bunun neticesinde GAÜ’nün 3 kıta ve 7 ülkede kampüsünün olduğunu vurgulayan Öztürk, GAÜ’nün Amerika, İngiltere, İstanbul, Hong Kong, Sirilanka ve Moldova’da kampüsünün olduğunu belirtti. Bu kampüslerle birlikte GAÜ’nün tek kampüs olduğunu dile getiren Öztürk, bunun uluslararası ilişkilere verdikleri öneme bağlı olarak GAÜ’nün bir dünya üniversitesi olma hedefini gösterdiğini ifade etti. “Biz yapımıza baktığımızda büyük bir aileyiz” şeklinde konuşan Öztürk, öğrencilerin, velilerin, çalışanların, kendilerini “GAÜ büyük ailesi” diye tanımladığına vurgu yaptı. Aile kavramının kendileri için çok önemli olduğuna dikkat çeken Öztürk, çünkü aile kavramının temelinde sevgi, saygı, samimiyet ve güven durumunun söz konusu olduğunu kaydetti. GAÜ’nün, Türkiye’nin her yöresinden ve 130 tane yabancı ülkeden öğrencisi olduğuna dikkat çeken Öztürk, hedeflerinin Birleşmiş Milletlerdeki her ülkeden öğrenci almak olduğuna vurgu yaptı. Şu anda 130’un üzerinde ülkeden öğrenci alan ve dolayısıyla çok önemli kültür mozaiğine sahip bir üniversite olduklarının altını çizen Öztürk, çok değişik ülkelerden gelen kişilerin farklı kültürlerinin bir birbirleriyle olan iletişimi sonucunda çok önemli bir kültür iletişimine sahip olunduğunu kaydetti.

“Üniversitemiz dünya insanı yetiştiriyor”

Öğrencilerinin çok iyi bir eğitim ve öğretimin yanı sıra, dünyayı tanıma ve ona bağlı olarak bir dünya insanı olma imkanı olduğunu kaydeden Öztürk, “üniversitemizin dünya insanı yetiştirme gibi de bir ayrıcalığı var. Biz dünya insanı yetiştirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu. Bir dünya insanının daima “sevgi ve barış” düşüncesinde olduğunu söyleyen Öztürk, GAÜ öğrencilerinin de mezun olduğunda, kendilerinin dünyadaki sevgi ve barış elçileri olduğunu vurguladı. Bu durumun kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Öztürk, öğrencilerin kendi ülkelerine döndüklerinde bir birleriyle iletişim içinde olduklarını dile getirdi. Öztürk, bunun sonucunda GAÜ birlikteliğinin ve başarılarının dünyada da sürdüğünü ifade etti. Bu yıl yeni açılan tıp fakültesiyle birlikte 11 fakültenin ve çok önemli bölümlerinin bulunduğunu dile getiren Öztürk, ayrıca yüksek lisans ve doktorada da çok önemli çalışmalarının bulunduğunu söyledi. GAÜ enstitülerine bağlı yüksek lisans ve doktorada yaklaşık 2 binin üzerinde öğrencilerinin bulunduğunu ifade eden Öztürk, bu sayıyı da çoğaltmayı hedeflediklerini dile getirdi. Kendilerinin özellikle ağırlık verdikleri sağlık başta olmak üzere tıp fakültesinin, çok değerli ve çok önemli eczacılık fakültesinin bulunduğunun altını çizen Öztürk, “sağlık bilimleri fakültemiz var. Onların yanında havacılıkta da biz çok önemliyiz. Adeta bir marka olmuş durumdayız. Denizcilikte de aynı şekilde, biz kendimizi bütün Türkiye’ye, dünyaya başarılarımızla birlikte sunuyoruz” şeklinde konuştu.

“Öğrencilere çok iyi bir kampüs sunuyoruz”

Yapısal olarak da GAÜ kampüsünün peyzajıyla çok iyi durumda olduğunu dile getiren Öztürk, öğrencilere çok iyi bir kampüs sunduklarını kaydetti. GAÜ kampüsünün öğrencilerin her türlü imkanına cevap verecek nitelikte olduğuna dikkat çeken Öztürk, öğrencileri, dinlenme, barınma, yemek yeme gibi imkanları sunduklarını ifade etti. Öğrencilerin de kampüste çok mutlu olduklarına vurgu yapan Öztürk, kendisinin de odasında oturmayı çok sevmediğini söyleyerek sürekli öğrencilerle beraber olmaya çalıştığının altını çizdi. “Çünkü öğrencilerimiz “y” ve “z” kuşaklar. Yani gerçekten farklı yapıda öğrencilerimiz var. Onların şikayetlerine daima önem veririm. Onlar da hiç çekinmeden her türlü eleştiriyi yapabilirler, düşüncelerini serbestçe söyleyebilirler ve ben de onlardan yararlanırım” şeklinde konuşan Öztürk, bu konunun çok önemli olduğuna dikkat çekti ve GAÜ’nün gelişimi açısından da bu konunun oldukça yarar sağladığını belirtti. GAÜ olarak öncelikli hedeflerinin öğrenci memnuniyeti olduğuna dikkat çeken Öztürk, buna bağlı olarak başarılarının sürdüğünü söyledi. “Bizim uluslararası düzeydeki ilişkilerimizde kurucu rektörümüz ve aynı zamanda başkanımız sayın Serhat Akpınar’ın çok büyük katkısı vardır. Zaten dünya diplomatlar birliğinin Kıbrıs’taki başkanıdır. Uluslararası ilişkileri de çok öndedir. Daima üniversitemizi uluslararası ilişkilerde öne çıkarır” diyen Öztürk, GAÜ’nün 200’ün üzerinde dünya üniversitesiyle ilişkiler içerisinde olduğuna dikkat çekti.

“Akademik olarak varlığımızı dünyaya göstermek istiyoruz”

Daima uluslararası ilişkilerde kendilerini var etmeye çalıştıklarına vurgu yapan Öztürk, “akademik olarak varlığımızı dünyaya hep göstermek istiyoruz. Hedefimiz bir dünya üniversitesi olduğunu söylemiştim” şeklinde konuştu. GAÜ’nün her sene istediği öğrenci sayısına ulaştığını ifade eden Öztürk, “20 bine yakın öğrencimiz vardır. Bu sayıyı her zaman artırmayı hedefliyoruz. Bu sene çok ciddi bir sorunla karşı karşıya kaldı tüm üniversiteler. Bakıldığı zaman tercihlerin yaklaşık yüzde 50’si dolma niteliğindedir. Her üniversite beklenenin çok altında bir öğrenci kaydı yapmak zorunda kalmıştır. Biz bu durumu ciddi olarak irdeledik. Şu anda bile mücadele ettiğimiz dövizin bu şekilde yüksek olması inanılmaz bir nedendir” dedi. Öztürk şöyle devam etti; “Döviz bütün her şeyi etkilediği için Kıbrıs’ın pahalı olduğuna dair, özellikle ev kiraları, bilet fiyatlarının döviz üzerinden olması negatif etkiler yapmıştır bize. Öğrenci gelmemesi nedenlerinden başta gelen bir durumdur bu sorunlar. Böyle giderse ben iyimserim ama gelecek dönem bunun yarısı kadar öğrenci ile karşılaşacağız. Yani dörtte bire inecek ve git gide düşecek. Türkiye’de de 200’ün üzerinde devlet ve özel üniversite var. Öğrenciler oradakileri tercih edeceklerdir. Kıbrıs pahalı imajı devam ederse, böyle olacaktır.”

“En çok burs veren üniversiteyiz”

Hiçbir devlet desteği almadan, adada en çok burs veren üniversitenin GAÜ olduğunu belirten Öztürk, “düşünün yüzde yüz burs verdiğimiz öğrenciler dahi “daha ne vereceksiniz?” gibi soru sormak zorunda kalıyor bizlere. Bu çok ciddi bir ekonomik sıkıntı içerisinde olduğumuzun göstergesidir” dedi. Bu durumların ortaya çıkması sonucunda kendilerinin ellerinden gelenin fazlasını yaparak bu duruma çözüm için destek verdiklerini belirten Öztürk, “hükümetimize destek verdik ve biz Türk Lirasına döndük. Her şeyimiz artık Türk Lirası. Bizim borçlarımız, kredi borçlarımız var, onların döviz olmasına rağmen biz hemen Türk Lirasına döndük. Artı olarak büyük bir özveri ve cesaretle Euro 8 iken biz 5’e sabitledik. Büyük bir cesaret ve özveri ile sınırlama yaptık öğrencilerimizin lehine olsun diye. Biz elimizden gelen her şeyi yapıyoruz ama artık olay biraz daha genel olarak devlet, hükümet sorunu haline gelmiştir” dedi.

“Çağdaş bir teknolojiyle, yeni öğrencilerimizi bekliyoruz”

Yeni gelecek öğrencileri heyecanla beklediklerini söyleyen Öztürk, “Onları çok seviyoruz. GAÜ büyük ailemizin onlar bir ferdi olacaklar. Aileleriyle birlikte biz onların her zaman yanlarında olacağız. Mutlulukları paylaşmaktan mutluluk duyacağız. Bunlar bizim için çok önemli” şeklinde konuştu. Çok yeni fiziksel imkanlara da sahip olduklarını kaydeden Öztürk, çağdaş bir teknolojiyle 5 bin metre karelik kapalı alanı devreye soktuklarını belirtti. “Eğitimimizin güçlü ve başarıya gidebilmesi için değerli öğretim üyesi kazanmak hedeflerimizi arasındaydı” diyen Öztürk, 8 tane çok değerli profesörün bu yıl kadrolarına katıldığını kaydetti. Bu durumun kendilerini çok güçlendirdiğini dile getiren Öztürk, söz konusu profesörlerden beklentilerinin büyük olduğunu söyledi. Eğitim ve öğretimdeki bu hassasiyetlerin yanında, kültür açısından öğrencilerimize her türlü desteği vermeye gayret ettiklerini vurgulayan Öztürk, “bahar şenlikleri kültürel faaliyetler, eğlenceler, dönem içinde her sene saptadığımız konsept üzerinde dünyaca tanınmış kişileri davet ederiz. Bir dünya üniversitesi ne yapıyorsa, biz de onları yapmaya özen gösteriyoruz. Öğrencilerimizi özlemle bekliyoruz. Biz onların her zaman yanlarında olacağız” şeklinde konuştu.

Voice Of The Island – 2018

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı