Yeryüzünde Bir Yer. İnsanca Yaşamak İçin

narden bingöl
Narden Bingöl

Diyorum ki, bu hafta biz susalım; Sadece ama sadece “Tiyatro” konuşsun.

Ne dersiniz? Evet tam da tahmin ettiğiniz gibi. Sizlere bir takım müjdeli haberlerim var dostlar.

  1. Kıbrıs Tiyatro Festivali ufukta göründü ve tüm detaylar tiyatro severler ile paylaşıldı.

Festival, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) Lefkoşa Belediye Tiyatrosu (LBT) organizasyonluğunda gerçekleşiyor ve perde  7 Eylül’de açılıyor. Serüvenimiz ise 3 Ekim tarihine kadar son hızla devam edecek; Bizden söylemesi.

Biliyorum ki, tiyatro sevdalısı yurdum insanı bu habere çok sevinmiştir. O halde ne yapacağımız belli dostlar. Herkes kendine uygun olan bir yada birkaç oyunu seçerek belirtilen tarih ve saatte, Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kongre ve Kültür Merkezin de ki yerini alacak.

Sponsor

 

Festival bu yıl,“Yeryüzünde bir yer. İnsanca yaşamak için” temasıyla düzenleniyor. Evet haklısınız, bu isim bu haftaki köşe  yazımızın da başlığını oluşturdu. Kanımca Çok da şık çok da güzel oldu.

Gelsin Detaylar;

7 Eylül Perşembe saat 20.30’da keyifli bir müzikal söyleşi olan “Güneşin Sofrasında” (Dostlar Tiyatrosu) oyunu ile perde açılıyor. 

Oyuncular Genco Erkal ve Tülay Günal, 90 dakika boyunca devam edecek tek perdelik oyunda yaşamaya dair her şeyi tartışıp, daha adil ve paylaşımcı bir dünyaya duyulan özlemi dile getiriyorlar.çeşitli dünya hallerini ele alacak ve daha adil, paylaşımcı bir dünyaya olan özlemlerini seyirciye aktaracak.

Sponsor

11 Eylül Pazartesi saat 20.30’da, “zeki bir komedinin hüzünle buluşması” olarak adlandırılan, “Vanya, Sonya,Maşa ve Spıke” oyunu yer alacak. (Tiyatro Pera)

Taşra yaşamının umutsuzluğu ve  modern insanın yalnızlığı, ABD’de küçük bir kasabada geçen özgün bir öykü ile 150 dakika boyunca toplam 2 perdede seyirciyle buluşacak.

13 Eylül Çarşamba saat 20.30’da, “yaşam ve ölüm karşıtlığında bir kara komedi” olarak adlandırılan, “Akciğer” isimli oyun seyirci karşısında olacak. (Tiyatro ın)

Oyunda, aslına bakarsanız modern çağ insanının geldiği son nokta gözümüze gözümüze sokulacak da diyebiliriz dostlar. Zira, 90 dakikalık tek perdelik oyunda insanoğlunun o büyük sorusu yada sorunu olan,  “çocuk yapmalı mı yapmamalı mı” sorusu ironik bir klişe ile sorulacak.

15 Eylül Cuma saat 20.30’da, “Hedwıg ve Angry Inch” adlı dünyaca ünlü bir rock müzikali, yurdumun tiyatro sever insanı için sahnede olacak. (Kazan Dairesi)

 

Oyun 105 dakika boyunca 2 perdede devam edecek.

Doğu Berlin’de yaşayan ve hayallerinin peşinden koşan Hansel’in Amerikalı bir askere aşık olduktan sonra geçirdiği cinsiyet değiştirme ameliyatı büyük bir şanssızlıkla sonuçlanır. Amerika’ya kaçıp ismini değiştirir.  Lakin tüm bunlar, yaşamındaki fırtınayı dindirmeyecek ve bu sefer yolu İstanbul’a düşecektir.

Söylemedi demeyin, bu oyun çok konuşulanlar arasında olacak gibi görünüyor.

 

18 Eylül Pazartesi ve 19 Eylül Salı saat 20.30’da, William Shakespeare’in en önemli trajedilerinden biri olarak kabul edilen,  “Macbeth”  sahnelenecek. (İstanbul Şehir Tiyatroları)

Toplam süresi 75 dakika olan oyun tek perdede sahneye taşınacak.

“İyi kötüdür,kötü de iyi” sloganıyla karşımıza çıkan oyunda , herkes tarafından iyi bir savaşçı ve iyi bir insan olarak bilinen Macbeth’in savaş sonrası dönüş yolunda karşılaştığı cadılardan gelecekte kral olacağını öğrenmesiyle birlikte içinde harekete geçen kötü tutkuların nasıl sonunu hazırladığı tiyatro severlere  aktarılacak

22 Eylül Cuma saat 20.30’da, “Tiyatro hayat ve hayal arasında bir köprüdür” mesajıyla, “Hayal-i Temsil” yer alacak. (İstanbul Şehir Tiyatroları)

Oyun 150 dakika ve 2 perde de sahnelenecek dostlar.

Eski makyör Dikran Efendi’nin hayal ile hatırayı iç içe geçiren masalında, sahnenin ilk kadınları olan Afife Jale ve Bedia Muvahhit’in yaşamlarından bazı kesitler sahneye taşınacak.

26 Eylül Salı saat 20.30’da “Terör” oyunu sahnede izleyici karşısında performans sergileyecek. (Sahne Ankara)

Toplamda 90 dakika olup 2 perdede yer alacak oyunun konusu oldukça çarpıcı.

Lufthansa uçağı, içerisindeki 164 yolcusu ile birlikte yaklaşık 7 ay önce kaçırılır.Uçağı kaçıran teröristin hain planı uçağı 70.000 kişinin izlediği Almanya-İngiltere maçının tam ortasına, Münih Stadyumuna düşürmektir. Şimdi ise savaş jet pilotu Binbaşı uçuşa müdahale ederek çok kritik bir karar verecektir. Kimlerin hayatı kurtulacak? Uçaktaki yolcuların mı? Yoksa stadyumdaki insanların mı?

Bu oyunda karar, jüri görevinde olacak olan seyircilerin oylaması ile gerçekleşecek

28 Eylül Perşembe saat 20.30’da “Gülünç Karanlık” oyunu izleyici karşısında olacak.

(Bakırköy Belediye Tiyatrosu)

Tek perdede sahnelenecek oyunun süresi 120 dakika.

“Karanlığı öteki tarafta değil kendinde ara, hem de gülünç bir şekilde” diyen bu oyunda , Afganistan’da gerçekte olmayan yağmur ormanlarında tekinsiz başlayan ve farklı yazgıların bir araya gelmesiyle giderek gülünçleşen bir hikaye anlatılıyor.

Almanya’nın genç kuşak oyun yazarlarından Wolfram Lotz’un 2014 yılında yazdığı oyunun şimdiye kadar pek çok ödül aldığı biliniyor.

30 Eylül Cumartesi saat 17.00 ve  20.30’da “Sınır” isimli  oyun sahnede, tiyatro severlerin karşısında olacak. (Tiyatro 28)

Yeri gelmişken şu küçük notu paylaşalım; “Sınır” oyunu hariç tüm oyunlar saat 20:30’da YDÜ AKKM’de yer alacak ; Sadece “Sınır” oyunu ise Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

“Hiç bilinmeyen ülkelerin, hiç bilinmeyen insanlarının, hiç bilinmeyen öyküsü” olarak özetlenen oyun tek perdede ve toplam süresi 70 dakika.

İsimleri Nevinya ve Sevinya. Birbirine düşman bu ülkelerin haritadaki yeri, sınır komşularının kimler olduğu yada neden düşman oldukları bilinmiyor. Bu maceranın ise bilinmeyen iki askeri var; Yuan ve Mati. Askerler bilinmeyen bir nedenle arkadaş olur.

Peki ya iki ülke arasında bilinmeyen bir nedenle savaş çıkarsa? Bu iki arkadaş birbirine kurşun sıkar mı? İşte bu bilinmiyor dostlar. İzleyip göreceğiz.

Gelelim, bu yıl 15. kez perde aralayacak olan Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin son oyununa.

3 Ekim Salı saat 20.30’da “Muallak” oyunu, perde kapanmadan önceki son oyun olarak izleyici karşısında olacak. (Bitiyatro)

“Sen sen değilken, ben ben değilken biz nasıl biz olabiliriz?” sorusuna cevap arayan oyunda, insanların hayatları içerisinde her role uygun maskeler taşıdığı ve aslında sadece  kendi gibi olamadığı izleyiciye aktarılacak.

Ne dersiniz? Sizce de biraz tanıdık gelmiyor mu?

Tek perdelik oyun toplam 90 dakika.

 

Bilet satışlarına 14 Ağustos saat 12.00 itibariyle başlandı demedi demeyin.

Biletler, www.biletinial.com ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’ndan temin edilebilecek.

LBT’ye 2278782 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

O halde, haydi!

Yazımıza bir kere daha göz atın, kendinize uygun bir yada birkaç oyunu tespit edin ve hazır perde aralanıyorken sizde harekete geçin…

Sevgiyle kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here