Yeni yollara bakmak gerek

YDÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Murat Tüzünkan:  Son 40 yıldır iki bölgeli, iki toplumlu federal çözüm parametresi Crans Montana görüşmeleri ile birlikte tarihe karıştı. Yeni alternatif politikalarla yeniden üretilmesi gerekmektedir. 40 yıldır denenmemiş hiçbir yolun kalmadığı bir sistemle yola devam etmek, özellikle Kıbrıs Türk tarafı için ciddi bir zaman kaybından başka bir şey değildir

“ Ortak noktada buluşulduğu takdirde bir çözüm ortaya çıkar. Bulunamıyorsa farklı alternatiflere ve farklı politikalara ihtiyaç var demektir. Siyasi irade farklı politikaları üretmek durumundadır”

Tüzünkan, Türk tarafı olarak bundan sonraki süreçte kesinlikle alternatif politikalar üretilmesi gerektiğine dikkat çekerek, siyasi bir irade içerisinde bunu uygulamaktan çekinilmemesi gerektiğini kaydetti.

Tüzünkan, “Eleştiriler gelebilir, AİHM’e taşınabilir. Ancak biz burada bir devlet isek veya bir siyasi aktör isek bunları iyi bir şekilde hesaplayabilmemiz gerekir. Bunu yapabilecek kapasitemiz olduğunu düşünüyorum” diye konuştu

YDÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Murat Tüzünkan, Kıbrıs’ta çözüme ulaşılamaması ve Kıbrıs Rum tarafına bakıldığında suçlama oyununa devam edilmekte olunduğunu belirtti. Tüzünkan, Rum tarafının kendi koydukları kırmızı çizgilerden geri adım atmayarak sadece Türk tarafının kendi istekleri doğrultusunda adım atmasını istemelerinin yıllardır süregelen müzakere tekniğine aykırı bir durum olduğunu kaydetti. Kıbrıs sorununun son derece hassas bir denge üzerine oturtulmuş bir sorun olduğuna dikkat çeken Tüzünkan, bütün başlıklar arasında al-ver yapıldığını, başlıklar içinde de her birinin ilintili çok fazla noktası olduğunu kaydetti. Tüzünkan, özellikle Kıbrıs Türk tarafının hassas olduğu siyasi eşitlik ve garantiler konusunda birilerinden tek taraflı adım atılmasını beklemenin çok gerçekçi bir politika olmadığını söyledi. Tüzünkan, Kıbrıs Türk tarafının oldukça ileri adımlar attığına dikkat çekerek, bunun karşılığında hiçbir adımın Rum tarafından görülmediğini belirtti.

“BM rolü düşünülmeli”

Tüzünkan, Kıbrıs Türk tarafının umutlu olduğu Crans Montana görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandığını kaydetti. Tüzünkan, BM’nin buradaki rolünün düşünülmesi gerektiğine dikkat çekerek, BM’nin bu süreç içinde takındığı tavra bakıldığında suya sabuna dokunmadan önceleri Kıbrıs Rum tarafına hiçbir şekilde baskı kurma düşüncesinde olmamasının gözlemlendiğini kaydetti. Tüzünkan, Kıbrıs Rum tarafının her özel temsilciye olduğu gibi Eide’yi de yalancılıkla suçlamaya kadar işi götürdüğünü söyledi. Tüzünkan, Eide’nin Crans Montana sonrası söylediklerinin birçoğunun tam tersini söylemeye başladığını ifade ederek, “bu son şanstır” gibi çok net ifadeler kullanılmasına rağmen, “son değildir, en önemli konferanslardan biridir” şeklinde ifadeler kullanmaya başladığına dikkat çekti.

“BM problem çözme yeteneği konusunda kendi öz eleştirisini yapmalı”

Tüzünkan, şunları söyledi, “BM genel sekreterinin iki kez Crans Montana’ya gitmesine rağmen iyi niyet belirtisinden daha fazla ileriye gidemedi. Dolayısıyla BM’nin problem çözme yeteneği aslında Kıbrıs üzerinde tamamen başarısızlığa uğramış durumdadır. Bu noktadan itibaren BM’nin problem çözme yeteneği konusunda kendi öz eleştirisini yapması gerekir. BM hala söylemlerinde değişiklik olsa bile Kıbrıs sorununun çözümünde esas adım atması gereken tarafın Kıbrıs Türk tarafı olduğu düşüncesinden daha ileri bir adım atamamıştır. Kıbrıs Türk tarafı birçok ileri adım atmasına rağmen attığı adımların karşılık bulmaması gerçeğini cesur bir şekilde çıkıp da söyleyemedi. Her iki taraf da adım attı ancak ortak bir noktada buluşulamadı gibi suya sabuna dokunmayan açıklamalar bu süreci olumlu bir noktaya götüremez. Burada gerçekleri Sayın Eide ve Genel Sekreter net bir şekilde Eylül ayında yayımlanması beklenen BM raporunda ortaya koymalıdır”

“Maraş’ı açtık demekle açılabilecek bir durum değil”

Tüzünkan, Maraş’ın özel bir statü ve  mülkiyetinin daha çok Uluslararası şirketlere  ait olan bir bölge olduğunu belirterek, Türk tarafının kontrolü altında açılması için belli bir takım politikaların üretilmesi ile doğru orantılı olduğunu söyledi. Tüzünkan, Maraş’ın tek taraflı açılması için, ciddi bir bütçe, ciddi bir siyasi duruşun gerekliliğine dikkat çekerek, “Maraş açtık demekle açılabilecek bir durum değildir” dedi.

“BM şemsiyesi atında çözüm bulunabilme ihtimali yok”

Maraş dahil olmak üzere çok farklı politikalar geliştirilerek hiç çekinmeden cesurca yürürlüğe  sokulması gerektiğine vurgu yapan Tüzünkan, Kıbrıs Rum tarafının yaptığı açıklamalara bakıldığında, masaya çözüm amaçlı oturmadıklarının açık olduğunu söyledi.

Tüzünkan, müzakereler devam ettiği sürece hiçbir baskının Rum tarafı üzerine gitmediğini dikkat çekerek, gelinen süreçle birlikte Kıbrıs sorununa BM şemsiyesi atında çözüm bulunabilme ihtimalinin sonuna gelindiğini belirtti.

“Alternatif politikalar üretilmeli”

Tüzünkan, Türk tarafı olarak bundan sonraki süreçte kesinlikle alternatif politikalar üretilmesi gerektiğine dikkat çekerek, siyasi bir irade içerisinde bunu uygulamaktan çekinilmemesi gerektiğini kaydetti. Tüzünkan, “Eleştiriler gelebilir, AİHM’e taşınabilir. Ancak biz burada bir devlet isek veya bir siyasi aktör isek bunları iyi bir şekilde hesaplayabilmemiz gerekir. Bunu yapabilecek kapasitemiz olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“Siyasi irade farklı politikaları üretmek durumundadır”

Tüzünkan, şöyle devam etti, “Son 40 yıldır iki bölgeli, iki toplumlu federal çözüm parametresi Crans Montana görüşmeleri ile birlikte tarihe karıştı. Yeni alternatif politikalarla yeniden üretilmesi gerekmektedir. 40 yıldır denenmemiş hiçbir yolun kalmadığı bir sistemle yola devam etmek, özellikle Kıbrıs Türk tarafı için ciddi bir zaman kaybından başka bir şey değildir. Ortak noktada buluşulduğu takdirde bir çözüm ortaya çıkar. Bulunamıyorsa farklı alternatiflere ve farklı politikalara ihtiyaç var demektir. Siyasi irade farklı politikaları üretmek durumundadır”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here