Tüzüğe aykırı plakalara yasal işlem uygulanacak

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, 2 Temmuz’a kadar , kiralık araç plakalarında yapılan tüzük değişikliğine uygun hale getirilmesi gerektiğini hatırlattı. Belirlenen tarihten sonra tüzüğe uygun olmayan araçların tespitinde ise, kiralayan kişiye değil, kiralamadan sorumlu kiralık araç direktörü aleyhinde yasal işlem yapılacağı açıklandı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

99/74 sayılı Motorlu Araçlar, Yol ve Trafik Tüzüğü EK II’de yer alan 4(2) maddesinde 28 Şubat 2018’de yapılan A.E. 205/2018 sayılı değişiklik ile, “Z” Kiralık Motorlu Araç olarak kayıtlanmış araçların plakaları kırmızı zemin üzerine siyah harf ve sayılardan oluşacağı, söz konusu araçların plakaları üzerindeki harf ve sayılardan önce “Z” harfi konulacağı kuralı getirilmiştir.

Kiralık araç plakaları ile ilgili başlatılan bu uygulama Resmi gazetede yayınlanan geçici madde de konularak bu gibi araçların üzerinde monteli plakalarını 2 Temmuz 2018 tarihine kadar tüzük kuralına uygun hale getirmesi zorunlu kılınmıştır.

Kiralık araç şirketleri, adlarına kayıtlı araçların plakalarını Tüzüğün tanıdığı süre zarfında yasal hale getirmeleri yasa gereği zorunludur. 3 Temmuz 2018 tarihinden itibaren kiralık araçlar ile ilgili karayollarında Polis Genel Müdürlüğü ve Trafik Dairesi Müdürlüğü’nce yapılacak denetimlerde tüzük kurallarına aykırı plaka tespit edilmesi halinde, ilgili yasa ve tüzüklere uygun olarak, kiralık aracı kiralayan kişiye değil, kiralamadan sorumlu kiralık araç direktörü aleyhinde yasal işlem başlatılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here