Sanat Işığıyla Aydınlanan Girne Akşamları

narden bingöl
Narden Bingöl

Bu yılın etkinliklerine, “Aydınlık bir gelecek için sanat” dediler; Bizde bu slogana bayıldık.

Girne Belediyesi’nin 6 haziran’da başlayan 7. Girne Kültür Sanat Günleri tüm hızıyla devam ediyor.

Kış mevsiminden çıkıp da yaz aylarının gelmesiyle bu tarz etkinlikleri dört gözle bekliyor ve yoğun iş temposu sonrası biraz havamızı hatta kafamızı değiştirmeye resmen can atıyoruz.

E haliyle kalabalık bir nüfusa sahip Girne’miz; İnsanları kendine hayran bırakan tarihi-kültürel yapısı ve o büyüleyici atmosferiyle de bu konuda en üst sıralarda boy gösteriyor.

  1. Girne Kültür Sanat Günleri’nin son günü 25 eylül. “Ben duymadım, vay bilmiyordum” demeyin dostlar.

 

Sponsor

Ben diyorum ki, kısaca programa bir göz atmalı. Acaba hangi oyunlar oynanmış? Hangi konserler geride kalmış? Gitmeyenler varsa, neler kaçırmış bir görsün de azacık üzülsün diye.

Tabii ki şaka. Aman kimse üzülmesin; Zira festival devam ediyor.

İlk olarak 6 Haziran akşamı Türkiye’nin sevilen sanatçısı Sıla’yı izleyen coşkulu bir kalabalıkla açılış yapılmıştı.

 

 

20 Haziran akşamı ise Ankara Devlet Tiyatroları- “Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe” oyunu ile başarılı bir performans göstererek, tiyatro severleri  kendilerine hayran bıraktı.

 

 

4 Temmuz akşamı sesi ve yorumuyla sahnede olan Türkiye’nin sevilen sanatçılarından Ferhat Göçer, konser için toplanan kalabalığa en sevilen şarkılarını söyledi.

18 Temmuz’da Tiyatro ASHK “Kanatsız Güvercinler” oyununu sahneledi. Sanat hayatına Türkiye’de devam eden ülkemizin gururu Hüseyin Köroğlu ve ekibi, izleyenleri bir kez daha kendilerine hayran bıraktı.

  1. Girne Kültür Sanat Günleri 8 Ağustos’da halkımızın büyük ilgi gösterdiği İrem Derici Konseri’yle devam etti.

22 Ağustos Salı akşamı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndan Haldun Taner’in yazdığı bir oyun olan,  “Ay Işığında Şamata” izleyici karşısındaydı ve oldukça alkış alan bir oyun olarak hafızalara kazındı.

 

 

Sıradakilere gelince; 12 Eylül’de bir tiyatro oyunu, bir de çocuk gecesi sizleri, bizleri yani hepimizi bekliyor dostlar haberiniz olsun.

Programa kısaca göz gezdirdiğimize göre asıl meseleye gelebiliriz. Hatırlayacaksınız  kültür sanat günlerinin 27 Eylül Salı akşamı bir dünya sanatçısı ile son bulacağı söylenmiş lakin  sürpriz olması istenerek kim olduğu açıklanmamıştı.

İşte o isim nihayet açıklandı;  Dünyaca ünlü müzisyen Goran Bregoviç.

 

 

Kendisi Balkanların en popüler besteci ve müzisyeni olur. Türkiye’nin İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerinde zaman zaman konserler veren sanatçının ülkemizde bir konser verecek olması büyük bir şans kamınca.

Bregovic hakkında şüphesiz ki en çok bilinen; Şarkılarının Sezen Aksu, Oya- Bora ve Candan Erçetin gibi Türkiye’de sevilen sanatçılar tarafından Türkçe sözlerle seslendirildiği.

Biletler 1 Eylül itibariyle 50 TL’den satışta dostlar; Sizi bilmem ama ben bu konseri kaçırmayı pek düşünmüyorum.

Hazır ortam da müsaitken, kültür-sanatsız kalmayın derim.

Sevgiyle kalın….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here