Reunite_Cy: Gelecekte beraber yaşamamızın nasıl olacağını gösterdik

AKEL ve CTP’nin gençlik örgütleri son yıllarda Kıbrıs sorununda atılan en cesaret verici adımlardan biri olan iki toplumlu Reunite_Cy değişim programı gerçekleşti. Bu program çerçevesinde Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk gençler karşılıklı olarak öteki toplumdan bir ailenin evinde birkaç günlüğüne konuk oldular.

Voice of the Island 2017 -Kyriacos Kiliaris

Voice of the Island bu inisiyatifin organizatörlerinden olan Barış Önel (CTP Gençlik Örgütü) ve Afroditi Katsi(EDON) ile bu projeyi konuştu. İki genç bize ilkin programın 2016 yazındaki ilk uygulamasını anlattı. Her toplumdan dörder genç, her biri öteki toplumdan birer ailenin evinde konuk edildi. Programa katılanların deneyimleri ve programın sonuçları konularına geçmeden önce iki gence proje fikrinin nasıl doğduğunu sorduk.

CTP Gençlik Örgütü’nden Barış bu projenin fikrinin Kıbrıs konusunda yeni bir efora ihtiyaç duyulmasından doğduğunu anlattı.

“2016’da yeni Genel başkanımızın seçilmesiyle EDON’la bir toplantı yapmaya karar verdik. Fakat bu kez farklı bir anlayışla gitmeliydik. Yani sadece toplantıya katılmış olmak için değil. Onun için oturup EDON’aönümüzdeki süreç için etkinlik önerilerimizi içeren bir mektup hazırladık. Önerilerimizden biri Reunite_Cy değişim programıydı. Böylece EDON’la toplantımızda program şekillendirildi ve hayata geçmeye başladı.

Bu programın sadece iki örgütün üyelerine değil, adadaki tüm gençlere açık olduğunu netleştirmek isteyen Afroditi “program öteki toplumu yakından tanımak isteyen her gence açıktır” dedi.

“Programı uygulamakta her hangi bir sorun ya da engelle karşılaştınız mı” sorumuza Barış, başlangıçta bu programa katılmak isteyen gençleri bulmakta oldukça zorlandıklarını söyledi. “Herkesin bir kontağı vardı öteki tarafta ama hiçbir zaman tanımadığı bir kişinin evine gitme cesaretini gösteremiyordu. Çünkü toplumumuzda ötekileştiren eğitim sistem yüzünden öyle bir algı oluşturuldu ki, Kıbrıslı Rumlar ne olursa olsun, kardeş toplum bile olsa, ötekidir. Ama bizim avantajımız ilerici bir gençlik örgütü olmamızdır. Arkadaşlarımızla konuştuk ve programa ilk katılımcıları bulduk” dedi.

Afroditi programın başarısı sorulduğunda “Çok başarılı oldu. Hiç beklemediğimiz kadar iyi geri dönüş aldık ve bunun üzerine arkadaşlarla ikinci hatta üçüncü programı da yapmaya karar verdik” diye cevap verdi.

Barış “Kanımca bu program son kırk yılın en ilerici ve dişe dokunur güven yaratıcı önlemidir. İlk kere liderlerden ayrı bir inisiyatif toplumların beraber yaşamasının nasıl olması gerektiğini gösterdi” diye ekledi.

Afroditi bu programın sonucu olarak bir ömür sürecek dostluklar doğdu ve bazı duvarlar yıkıldığını söyledi. Afroditi“Programın çerçevesinde katılımcılara ödev verilmişti. Mesela Eleni ile Sabiha’ya öteki toplumun geleneksel kıyafetlerini giyinerek Kıbrıs dansları oynama ödevi verilmişti.  Eleni Kıbrıslı Türk geleneksel kıyafetini, Sabiha ise Kıbrıslı Rumlarınkini giydi” dedi.

Barış programın ne kadar başarılı olduğunu kanıtlayan bir örnek daha verdi: “Reunite_Cy 1’e katılanlardan biri Şayen arkadaşımız Facebook hesabında şöyle bir post paylaştı. ‘Bizi bugüne kadar kardeşlerimizle birlikte yaşamaktan alıkoydular. Benim yakın arkadaşımı tanımama engel oldular. Ben bu insanlarla birlikte yaşadım. Artık bu bizim kaderimiz olmayacak. Biz, ne olursa olsun, sınırları beyinlerimizde kaldırmamız gerekiyor’.

Esasında amaçlarının bu olduğunu anlatan iki genç “sınır fizikiden çok beyinde olan bir şey. Fiziki sınırları ise biz akılla deliyoruz, ideolojiyle deliyoruz, birbirimize sevgimizle, saygımızla, farklılıklarımıza saygı ile yaklaşarak deliyoruz” dedi.

Bu noktada ilk programın başarısının onları Reunite_Cy2 ve 3’ü düzenlemeye ittiğini hatırlatan Afroditi, Reunite_Cy3 programının 2017 yazında kamp şeklinde olduğunu anlattı. “Bu defa 15 KR ve kuzeyde yapıldığı için 35 KT genç katıldı.

Gençlerden aldığımız bilgilere göre Reunite_Cy 3 çerçevesinde iki toplumda eğitim sistemi, iki toplumdaki ortak sözcükler ve Kıbrıs sorunuyla ilgili birkaç eğitici toplantı düzenlendi. Kıbrıs Üniversitesi profesörleri Haris Psaltis ile Niyazi Kızılyürek,liderlerin heyetlerindenKranMontana’da yapılan müzakerelere katılan Özdil Nami ile TumazosÇelebis ve KT ile KR Toplumlarının Ortak Kelimeleri kitabının yazarları İakovosHacipieris ve Orhan Kabataş gibi değerli isimler söz konusu konularda bilgi vererek konuları gençlerle tartıştılar.

Barış “Oldukça kapsamlı, oldukça etkili bir çalışma yaptık. Birbirimizle iletişimimizi geliştirirken ideolojik eğitim de aldık” yorumunu yaptı.

Afroditi ise Barış’ınsöylediklerine şu sözleri ekleyerek sohbetimize noktayı koymuş oldu: “Reunite_Cy 3 aynı zamanda çok eğlenceliydi. Disko gecelerimiz de oldu. Geceleri hep beraber eğlenerek, Lurucina Zivaniyası içerek geçirdik. Gelecekte beraber yaşamamızın nasıl bir şey olacağını gösterdik”.

Voice of the Island 2017 -Kyriacos Kiliaris

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here