“ Nisan ve Mayıs ayları hayati 2 ay olacak”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi eski başkanlarından ve eski başbakanlardan Osman Örek’i anma töreninde Kıbrıs konusunda konuştu.

ENOSİS Plebisiti’nin Kıbrıs sorununda önemli bir yer tuttuğunu belirten Akıncı, bunun kabul edilemeyeceğini, Kıbrıs Türk Halkı’nın bu topraklardaki varlığını görmezden gelerek, ENOSİS Plebisitinin okullarda kutlanmak istenmesinin tepkiye neden olduğunu anlattı.

Rum tarafının yarattığı olumsuzlu k nedeni ile müzakerelerin sekteye uğradığını kaydeden Akıncı, “yanlışı görmek de bir erdemdir” dedi.Akıncı, yanlışın düzeltilmesi için adımlar atıldığını , Türk tarafının bu adımlara karşı tavrını ortaya koyacağını ifade etti.

Bu ayın sonunda sosyal bir buluşma olabileceğini belirten Akıncı, Rum Meclisi Genel Kurulu’nda bu karar geçtikten, eski karar bertaraf edi ldikten sonra ise müzakerelerin yeniden başlayabileceğini söyledi.

“Rum tarafında seçim davulları çalıyor. Nisan ve Mayıs ayları hayati 2 ay olacak. 2 ayda eğer Kıbrıs’ta barış içinde bir gelecek inşa edilmesi, 2 eşit halkın varolduğunu, 2 halkın da eşit haklarının olduğunu sindirmeleri, o karanlık günlere götürecek tavırlar sergilenmeyeceğinden emin olunması, Türkiye’nin güvencesini reddetmemeleri halinde olabilir”

Türk tarafının sadece özgürlük, eşitlik ve güvenlik istediğini k aydeden Ak ıncı, “eşit bir halk olduğunu kabul etsinler istiyoruz. Başka birşey istemiyoruz” dedi.

Buna saygı duyulması halinde barışçı geleceği kuramamak için bir neden olmadığını belirten Akıncı, saygı gösterilmemesi halinde ise Kıbrıs Türk halkının yaşamından, devletinden vazgeçmeyeceğini vurguladı ve “sindiremiyorlarsa KKTC yoluna devam eder” şeklinde konuştu.

Kaynak: BRT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here