Meclis’te olaylı gün!

Meclis

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplandı.

Genel Kurulu CTP parti yetkili kurullarından temsilciler de izledi.

Genel Kurul’da ilk olarak onaya sunuş işlemlerine yer verildi.

Bu bölümde, Başbakanlığın, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi gündeminde bulunan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasa Tasarısının komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi ele alındı.

Tezekereye ilişkin söz alan Erkut Şahali, yasa çalışmasının yapıldığı dönemde değişiklik istenen maddenin üzerinde durulduğunu anımsatarak, kadrosunun ülke imkanlarıyla geliştirilmesinin önemli olduğunu ancak

Başbakan Hüseyin Özgürgün ise, anayasal konular ve cumhurbaşkanlığından gelen değişikik istemlerinin başbakanlıktan meclise geldiğini anımsatarak, konunun teknik olduğunu ve olduğu gibi meclise getirdiklerini söyledi.

İradenin mecliste olduğunu hatırlataran Başbakan, “Meclis sıkıntı görürse bunu komitede değerlendirir” dedi.

Konuşmaların ardından tezkere oybirliği ile geçti.

Başbakanlığın, Hukuk, Siyai İşler ve Dışilişkiler Komitesi gündeminde bulunan Kimlik Kartı Yasa Tasarısı ike Doğum ve Ölümlerin Kaydı Yasa Tasarıları’nın Komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkereleri oybirliği ile kabul edildi.

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nin ivedilikle görüşülen Katma Değer Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısının Genel kurulda üçüncü görüşmesine ilişkin tezkeresi ele alınıp oybirliği ile onaylandı.

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nin ivedilikle görüşülen Emeklilik (Değişiklik) Yasa Tasarısının Genel Kurul’da üçüncü görüşmesine ilişkin tezkeresi de oybirliği ile onaylandı.

İçtüzüğün 62’nci maddesiçerçevesinde söz alan TDP Milletvekili Zeki Çeler, kamu yararı adına tanımlanmamaış bir sistemle ülkenin yönetildiğini ileri sürerek, kamu yararı denilerek siyasilerin kendi çocuklarına mal verdiğini söyledi.

“Ne turizm yatırımlarına ne de üniversite açılmasına karşı değiliz ama birilerinin zenginleşmesine katkı sağlamaya hakkınız yoktur” diyen Çeler, anayasanın herkese eşit davranılmasını gerektirdiğini söyledi.

“Burası Kuzey Kore değildir ki babadan oğula devredesiniz” ifadelerini kullanan Çeler, “bir karış toprak vermeyiz diye ortalığı yıkanlar, bir karış toprağı kendilerinden başka kimseye vermemek için toplumun karşısındadırlar” dedi.

Çeler, insanlar asgari ücretle geçinmek zorunda kalırken, gençler göç etmemek için uğraşırken siyasilerin sadece kendi evlatlarını düşünmesinin kabul edileemz olduğunu katdetti.

Bu ülkede bir yatırım yapılacasa, tüm kurumların birlikte hareket ederek, bölgeye nasıl bir katkı sağlanabileceğini düşünmesi gerektiğini belirten Zeki Çeler, dünyadan bu gibi olaylar sonucu istifa eden siyasileri örnek gösterdi ve “bu toplum bunu da affedecekse bizim artık söyleyecek bişeyimiz kalmayacak. Bu toplum sizi affetmeyecek” dedi.

Meclis İç Tüzüğü’nün 62’nci maddesi gereği söz alan CTP Genel Başkanı Tufan Erhğrman, tahammül sınırlarının zorlandığı günlerden geçildiğine işaret ederek, 13 aydır hükümetin ülkede yaptıklarını örnek gösterdi.

Bedisten Salamise , Ötüken ve kumyalıdaki orman alanlarına, tatlısudaki sahile, gire ikinci bölge emirnamesi, çıkarma plajı, karşıyakadaki boro tepesine dikkat çekerek bunların gelecek hırsızlığını halkaları olduğunu dile getirdi.

Erhürman, mahkemelerden bu konuların tümü için ara emri çıktığını, ya da hükümetin geri almak zorunda kaldığına işaret ederek, “13 aydır mahkemelerdeyiz, ara emri üzerine ara emri alıyoryuz. Hepsi kamu arazileri. Bunun yanında kooperatifte usulsüz işe alımları, verilen vatandaşlıklar. 13 ayda yaptınız bunları. Bu bir rekordur” dedi.

Şimdi tüm bunların üzerine tüy dikildiğini belirten Erhürman, artık tahammül kalmadığını söyledi.

Erhürman, “bu olay oldukltan sonra Bakanlar Kurulu’nda oturanlar bizim bundan haberimiz yoktur diye mesajlar geldi. UBP ve DP’den biz artık bu işte yokuz mesajları geldi. Mesaj dönemi kapandı. Eğer bu ülkede gelecek kuşakları düşünüyorsanız artık sesinizi açıkça çıkarma zamanı geldi. Bu koltuklarda oturup midesi kaldırmayan arkadaşlarım vardır. Bütün bunlar kabul edilebilir şeyler değil” dedi.

Erhürman, hukukun bu hükümeti yönetenlere lüks ve bol geldiğini belirterek, “bu olayda aile bağlarından bahsetmekten hicap ederim. Hukuksal olarak hiçbir zaman tek bir şiret için idari işlem yapılamaz. Mahkemeye gittiği anda düşeceği kesin. Ama mesele sizin tüm bunlara pervasızca tevessül etmeniz. Hicap duymuyor olmanız. Bizim de halkın da buna tahammülü kalmadı. İnsanların geleceğini çalınmasına daha ne kadar sessiz kalacak bu koltuklarda oturan arkadaşlarımız. Buna dur dersiniz bir an önce. Bu hükümet bitmiştir” dedi.

“Kürsüye çıkıp yaptıklarınızı mı savunacaksınız” diye soran Erhürman, kamu yararına dayandırıp savunmalara tahammülerinin kalmadığını belirtti ve “ya kürsüye çıkıp geri alın ya da 27 milletvekili arkadaşımıza sesleniyorum sakın buna ortak olmayın. Mesaj atmak yerine açıkça adım atın aksi halde çocuklarımızın torunlarımızın yüzlerine bakamayacağız” ifadelerini kullandı.

Eleştirileri yanıtlayan Başbakan yardımcısı Serdar Denktaş, üniversite kurulmasıyla ilgili bakan olmam dolayısıyla etik dışı olabileceğini ancak gayrı yasal hiçbirşey olmadığını vurguladı.

Denktaş, kira olduğunu, hibe olmadığını, Metehan’da kullanılmayan bir alanın kullanılacağını belirtti.

Bu esnada CTP milletvekili Doğuş Derya’nın yerinden “şaibe söylemleri” üzerine çıkan tartışmada Başbakan Yardımcısı kürsüyü ve salonu terk etti.

Bunun üzerine CTP milletvekilleri Başbakan’ı açıklama yapmaya davet etti.

CTP milletvekili Fazilert Özdenefe, usul gereği Başbakan’ın cevap vermesi gerektiğini dile getirdi.

Meclis Başkanı Sibel Siber, 62. Madde tahtında söz alan 2 milletvekiline verimli yanıt verilmediğini belirtti.

Açıklama yapılmaması üzerine muhalefet milletvekilleri salonu terk etti. Aynı anda izleyici locasında bulunan CTP temsilcileri de salondan ayrıldı.

 

 

Kaynak: BRT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here