Ercan Terminal binası ve pist 2018’de hizmete girecek

Ercan Havalimanı yeni pist ve terminal binasının 2018’in sonunda hizmete girmesi planlanıyor.

Ercan Terminal Binası inşaatında incelemelerde bulunan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, çalışmaların sorunsuz devam ettiğini söyledi.

Terminal binası ve pistin 2018 sonu hizmete gireceğini açıklayan Dürüst, ‘hatalı birşey varsa cezasını verecek ilk kişi benim. Ancak yüklenici firmanın doğru yaptığı işleri tebrik etmesi gereken kişi de benim. Hükümet adına takip ediyoruz. Halkımıza diyorum ki Ercan projesi doğru yönde gitmektedir’ diye konuştu.

Ulaştırma Bakanı Dürüst açıklaması sırasında ‘kaçak işçi çalıştırıldığına ilişkin iddiaları’ da yanıtladı.

‘şu ana kadar böyle birşeyle karşılaşmadıklarını olası bir durumda ise Çalışma Bakanı’nı göreve çağıracaklarını’ belirten Dürüst, ilgili daire yetkilileri tarafından 15 günde bir denetim yapıldığını aktardı.

Dürüst, ‘işletme gelirleriyle ilgili de Maliye Bakanlığı ve Sayıştay’ın görev başında olduğunu’ söyledi.

Terminal Binası inşaatında kullanılacak araçların yurtdışından getirilmesine yönelik bir soruya da Dürüst; ‘araçlar veya teknik personele ilişkin izin yetkisinin İnşaat Encümeni’nde olduğunu hatırlattı.

Dürüst; ‘İnşaat Encümeni’nin ülkede olmayan araçların getirilmesi yönünde kararı vardır. elbette müteahitlerimizi mağdur etmemek için kendi ülkemizde olan araçların burdan kiralanmasını ve alınmasını savunuyoruz ama diğer yandan bu inşaatın .. artı sağlamasını da savunmaktayız’ dedi.

Bakan Dürüst, bir soru üzerine Ercan Havalimanı’yla ilgili ara emri ve yargı sürecini de değerlendirdi.

“Sorun çözülmek üzere” diyen Dürüst; ‘bu sorunu çözmek zorundayız şu anda terminal binasının yapılmasına engel teşkil etmiyor, atılan her adımı başsavcıyla görüşüyoruz’ ifadelerini kullandı.

Ulaştırma Bakanı Dürüst, Ercan Havalimanı’ndaki grevlerle ilgili de gerekli önlemlerin alındığını sözlerine ekledi.

Kaynak: TAK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here