Dujarric: Kıbrıs barış müzakerelerinin başlaması kararıyla ilgili konuştu

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri`nin Sözcüsü Stephane Dujarric, Salı günü Kıbrıs`taki iki toplum lideri arasında gelecek hafta BM gözetiminde başlayacak olan müzakerelerle ilgili açıklama yaptı.

Sözcü Dujarric, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri`nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide`nin dün iki tarafla (Kıbrıs Rum tarafı ve Kıbrıs Türk tarafı) ve Genel Sekreterin Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı`yla yaptığı görüşmelerden sonra Kıbrıs Müzakerelerinin başlayacağını bildirdiğini duyurdu.

Stephane Dujarric, iki liderin (Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades ve Akıncı) görüşmelere 11 Nisan`da başlayacaklarını, görüşmenin Eide`nin gözetiminde yapılacağını belirtti.

BM Salı günü öğleden sonra, Şubat ortasından bu yana yaşanan durgunluktan sonra kapsamlı bir çözüm için müzakerelerin başlayacağını duyurmuştu.

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, geçen Pazar Cumhurbaşkanı Anastasiades ve Akıncı için bir akşam yemeği vermiş, iki lider Kıbrıslıların yararına olacak bir çözüm bulunması için ortak taahhütlerini yeniden teyit etmiş ve önlerindeki yolla ilgili görüş alışverişinde bulunmuşlardı.

KHA/MG/KBI/2017
Kıbrıs Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here