Ayyannililer Lefkoşa’da kucaklaşıyor

Ayyannililer 14 Nisan 2018 Cumartesi gecesi Lefkoşa’da kucaklaşıyor. Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Kompleksi’ndeki The Paradise Park’ta yapılacak olan etkinlik saat 20.00 da başlayacak.

Cemal Dermuş – Voice of the Island

Bir gurup Ayyannili’nin başlattığı tarih, kültür, gelenek , görenek, örf ve adetlerin araştırılıp bir kitapta toplanması ve dernekleşme ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi paylaşımı ile fikir alış verişinde de bulunulacak olan gecede, özlemler de bir nebze olsun giderilmiş olacak.

Agios Ioannis veya Ayyanni (Aydın), Trodos dağ silsilesinin güneybatı eteklerinde, Paphos’un (Ktima) otuz kilometre kuzeydoğusunda ve Salamiou’nun dört kilometre kuzeyinde bulunan bir köydür. Agios Ioannis, Yunanca “Aziz John” anlamına gelir. Kıbrıslı Türkler Aydın’ın alternatif ismini 1952’de kabul ettiler. Tam anlamıyla “aydınlanmış” anlamına geliyor ve aynı zamanda Türkiye’nin batısındaki bir kasabanın da adı. 1953 depreminde komşu Malounda köyünün yıkılmasının ardından, o köyün yaklaşık 115 Kıbrıslı Türk’ün tamamı Ayyanni’ye yerleştirildi. Daha sonra, Malounda  alanı da Ayyanni köyünün sınırları içinde yer aldı.

1831 tarihli Osmanlı nüfus sayımı köyde yaşayan hiçbir Hristiyan göstermese de, Agios Ioannis 1958’e kadar bir ya da iki Kıbrıslı Rum ailesine sahipti. Britanya döneminde köy nüfusu önemli ölçüde arttı. 1953 Baf depreminden sonra Malounda Kıbrıslı Türklerin gelişinin ardından, 1960 nüfus sayımında köydeki nüfus 818’e yükseldi.

1950’ler ve 1963-64 arası toplumlar arası çatışma sırasında bu köyden hiç kimse yerinden edilmedi. Ancak, köy Kıbrıs Türk Direniş Örgütü’nün kalelerinden biriydi. Araştırmacı yazar Richard Patrick 1971’de köyün toplam nüfusunu 1,150 olarak belirledi.

1974’te Ayyannililer toplam 5 şehit verdi.

1974 sonrası zor günler geçiren Ayyannililer’in çoğu dağların üzerinden Kıbrıs’ın kuzeyine veya Akrotiri Britanya Egemen Üssü’ne geçti.

Viyana anlaşması imzalandığı zaman, Ayyanni’den yaklaşık 900 kişi çoktan kuzeye geçmişti. Viyana anlaşması  sonrasında yaklaşık 200 orjinal sakini UNFICYP tarafından 18 Ağustos 1975’te  kuzeye nakledildi. Ayyanni köylülerinin neredeyse tamamı  Zodeia / Bostancı köyüne yerleştirildi. Ancak bazıları Karavas / Alsancak , Gerollakos / Alayköy ve diğer köylere yerleştirildi.

Çoğunlukla Bostancı’ya yerleşen Ayyannili’ler, bölgenin yeterince gelişememesi ve diğer nedenlerden dolayı, Bostancı’daki nüfusundan sürekli azalmalar yaşadı ve hala yaşıyor.

Bu nedenle ülkenin bir çok yerine ve hatta İngiltere, Avusturalya, Amerika ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yaşayan Ayyannililer’in yeniden kucaklaşması, geçmişten geleceğe bir köprü oluşturulması amaçlanan gecede, özlemler giderilmeye çalışılacak, anılar tazelenecek ve yeni nesil ile ataları arasında daha güçlü bağlar oluşturulacak.

Ben bir Ayyanniliyim..

Bir gece kuşuyum Ayyanni deresinde.

Kah çınar ağacına arkadaşlık, kah yarasa mağrasına dostluk ederim .

Kah sevişirim Mangafa’nın golimbosu’yla, Kah akarım gidebildiğimce.

Ben bir Ayyanniliyim…

Bazen Kasaba denizinde ,

Bazen Kara Daş’ta dururum.

Bazen coşarım .

Cumali Mazlum’un un değirmeninden tutar da,

Cumali Arap’ın un değirmenine kardar, 4 un değirmenininin çarklarını döndürür, buğdayı , arpayı una çeviririm.

Bazen üzüm olurum sofralara.

Bazen üzümden şarap, bazense zivaniya. sucuk, köfter. kuru üzüm olurum.

Ben bir Ayyanniliyim…

Cemal Dermuş – Voice of the Island

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here