Amaç kutunun dışında düşündürmek

Avrupa Festival Derneği tarafından kıtanın en iyi 26 festivalinden biri olarak ödüllendirilen Buffer Fringe Festivali Çarşamba günü başlıyor. Voice of the Island gazetesi toplumlar arası festivalin organizatörü Dayanışma Evi’nin (Home for Cooperation ‘H4C’) Sanat Yönetmeni Haralambia Theofanus ve İletişim Sorumlusu Hayriye Rüzgar’la konuştu.

Voice of the Island 2017 – Kiriakos Kiliaris

Sohbetimize festivalin nasıl başladığı ve adını nereden aldığı sorusuyla başladık. Haralambia Theofanus bu festivalin sanat toplumunun talebi üzerine başladığını belirtti. Sohbetimizin devamında Theofanus “Ara bölgede performans ya da gösteri yapmak isteyen sanatçılar zaman zaman yardımlarımızı istiyorlardı. Biz de bütün bu etkinlikleri bir araya getirecek bir proje üzerinde fikirler üretmeye başladık.” şeklinde konuştu.

Theofanus “Doğaldır ki bu festivalin adı Buffer (ara bölge) kelimesini içerecekti” dedi ve ekledi: “Fringe (kenar) kelimesi ise şehrin kenar bölgelerine ama aynı zamanda da sanat dünyasının kıyılarına yani öncü ve alternatif bir sanat biçimine gönderme yapıyor. Festivalin hedeflerinden biri bu alanda faaliyet gösteren genç sanatçılara olanaklar sağlamaktır”.

İki sorumlunun verdiği bilgilere göre 11 Kasım’a kadar sürecek ve Japonya, İrlanda, İtalya, İspanya gibi bir dizi ülkeden sanatçıların katılacağı festivalin kapsamında tiyatro, müzik, performans ve enstalasyon etkinlikleri yer alacak.

H4C iletişim sorumlusu Hayriye Rüzgar festivalin bir başka hedefinin de, kültürü mümkün olduğunca daha fazla insanla buluşturmak olduğunu ekliyor. Rüzgar “Son iki yıl içerisinde sadece ara bölgede değil, Lefkoşa’nın hem güneyinde hem de kuzeyinde çeşitli yerlerde etkinlikler organize ediyoruz. Hatta meydanlarda bile” diyor.

Ayrıca H4C olarak, başka koşullarda birbiriyle buluşamayacak olan insanları bir araya getirmeyi hedeflediklerine vurgu yapan Rüzgar “Farklı performanslar ve etkinliklerle insanların duygusal dünyasına hitap etmek ve onları “kutunun dışında” düşünmelerini, itirazsız kabul ettikleri normlar ve veriler hakkında kuşku duymalarını sağlamak istiyoruz” dedi.

Voice of the Island 2017 – Kiriakos Kiliaris

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here