ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Rex Tillerson oldu

ABD Başkanı Donald Trump’ın kabinesinde yer alacak olan, Exxon Mobil şirketinin eski CEO’su Rex Tillerson’ın Dışişleri Bakanı olarak atanması kararı ABD Senatosu’nda onaylandı.

Tillerson’a 56 senatör ‘evet’ oyu verirken, 43 senatör ‘hayır’ oyu kullandı. 20 Ocak’ta göreve başlayan Trump’ın kabinesindeki en önemli koltuğa oturacak Tillerson’ın kısa süre içinde yemin ederek göreve başlaması bekleniyor.

Uzun süre “Rusya ile yakın bağları” olduğu gerekçesiyle kamuoyunun farklı kesimlerinde tartışılan bir isim olan Tillerson, enerji dünyasındaki önemli figürlerden biri olarak biliniyor.
Dışişleri Bakanlığı’ndaki bin civarında görevlinin “Trump’ın aldığı nüfusunun çoğu Müslüman 7 ülkeye vize yasağını protesto eden” bir metne imza atmasının, henüz bakan olan Tillerson’ın öncelikle masasına gelecek konulardan biri olacağı belirtiliyor.

Donald Trump tarafından Dışişleri Bakanlığı’na aday gösterilmesinin ardından Exxon Mobil’den ayrılan Tillerson’ın şirketteki üst düzey yöneticiliği 2000’li yılların başlarına kadar uzanıyor.
Tillerson hakkında geçen ay, Exxon Mobil’da CEO olduğu dönemde ABD’nin “Terörü Destekleyen Devletler Listesi”nde yer alan İran, Sudan ve Suriye’ye petrol satarak ambargoları deldiği ve bu durumun adaylığının ABD Senatosunda onaylanmasını güçleştirebileceği yorumları yapılmıştı.

Kaynak: BRT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here