ABD, Güney Kore’ye gelişmiş füzesavar savunma sistemi yerleştiriyor

Beyaz Saray, Kuzey Kore’nin balistik füzelerine karşı Güney Kore’ye gelişmiş füze savar savunma sistemi yerleştirmek için düğmeye bastı.

Kuzey Kore’nin fırlattığı balistik füzelerin, ABD’nin Japonya’da bulunan üslerini vurmaya yönelik denemeler olduğu iddialarıyla birlikte, Washington da harekete geçti. ABD, Güney Kore’ye gelişmiş füze savar savunma sistemi kurma kararı aldı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, gazetecilere konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin balistik füze denemelerinde bulunduğuna dikkat çekerek, Güney Kore’nin bu tehditlere karşı kendisini koruması gerektiğini belirtti.

Kuzey Kore’nin füze denemelerini “provakatif” şeklinde tanımlayan Spicer, “Trump yönetimi Kuzey Kore’nin balistik füze tehditlerine karşılık Güney Kore’ye THAAD (Yüksek İrtifa Bölge Hava Savunması) sistemi yerleştirerek gerekli önlemleri alıyor” dedi.

Güney Koreli yetkililer, sistemin kurulması için gerekli füze rampası ve diğer ekipmanın ABD’den Güney Kore’ye ulaştığını açıkladı.

Kuzey Kore’nin yerel saatle 07.36’da ülkenin kuzeybatısından dört balistik füze fırlattığı bildirilmişti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 2006 yılından bu yana Kuzey Kore’ye bazı yaptırımlar uyguluyor. Konsey, Kuzey Kore’ye nükleer faaliyetleri nedeniyle füze denemesi yapmasını yasaklamıştı.

nükleer füze ile ilgili görsel sonucu

KUZEY KORE’DEN “NÜKLEER SAVAŞ” UYARISI

Kuzey Kore ise ABD ve Güney Kore’nin yürüttüğü ortak askeri tatbikatlar nedeniyle bölgede “nükleer savaşın eşiğine gelindiği” uyarısı yaptı.

Kuzey Kore’nin BM Daimi Temsilcisi Ja Song Nam, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) gönderdiği mektupta, ABD’nin 1 Mart’tan bu yana Güney Kore ile yürüttüğü ortak tatbikatlarda, nükleer uçak gemileri, denizaltılar ve bombardıman uçakları ile hayalet uçaklar kullandığını belirtti.

Kore Yarımadası’nda “nükleer savaşın eşiğine gelindiği” ve ABD ile Güney Kore’nin yürüttüğü ortak askeri tatbikatların Kore Yarımadası ve kuzeydoğu Asya’yı “nükleer felakete” sürükleyebileceği uyarısında bulunan Ja, ABD’nin ortak askeri tatbikatlarının BM Güvenlik Konseyinde görüşülmesi çağrısında bulundu.

Ja, Kuzey Kore’nin talebinin geçmişte olduğu gibi reddedilmesi durumunda, BMGK’nin ABD’nin “siyasi aracı” olduğunun bir kez daha kanıtlanacağını savundu.

Öte yandan, Kuzey Kore’nin dört balistik füze denemesinin ardından ABD ve Japonya da BM Güvenlik Konseyi’ne acil toplanma çağrısı yaptı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here